افزایش خودباوری و اعتماد به نفس با حضور دانش‌آموزان در جشنواره‌های فرهنگی و هنری

به گزارش طرح و نقش سازان به نقل از خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، افتتاحیه سی و ششمین جشنواره فرهنگی هنری دانش‌آموزان برگزیده پسر سراسر کشور امروز در سالن پوریای ولی اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد.
علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در این مراسم با اشاره به ۱۷ مرداد ماه که روز خبرنگار بود، اظهار کرد: به جامعه خبرنگاران و اصحاب رسانه که طلایه‌داران عرصه هنر هستند، روز خبرنگار را تبریک می‌گویم و یاد شهدای خبرنگار و افرادی که در این مسیر از جانشان مایه گذاشتند، گرامی می‌دارم.
وی افزود: این جشنواره بزرگترین رویداد فرهنگی و هنری کشور است که مسیر طولانی و پر پیچ و خمی را در طول سال طی کرده و امروز به ایستگاه پایانی رسیده است.
کاظمی با اشاره به شرکت بیش از ۶ میلیون نفر- رشته در این مسابقات، گفت: بیش از ۴۶۰۰ اثر به دبیرخانه کشوری رسیده و برگزیده شدن حدود ۲ هزار منتخب در ۵ حوزه فرهنگی و هنری نشان از میدان تأثیرگذاری حرکت در فضای تعلیم و تربیت دارد.
وی ادامه داد: ابزار هنر یکی از بهترین ابزارها و رساترین وسیله و ابزار برای انتقال هر نوع پیامی است که برای گوینده و مخاطب، جذابیت خاصی دارد.
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش افزود: در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ۶ ساحت تربیتی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین ساحت‌ها، تربیت هنری و زیباشناختی است که نشان از اهمیت و جایگاه هنر در فرآیند تعلیم و تربیت دارد.
وی اضافه کرد: هنر هم هدف سند تحول و هم ابزاری در خدمت تمام ساحت‌هاست؛ تربیت دینی، علمی، اقتصادی و اجتماعی با ابزار دینی صورت می‌گیرد، لذا گستره ابزار هنر به هنر محدود نمی‌شود و بهترین مسیر برای تربیت افرادی است که می‌توانند به جامعه خدمت کنند.
کاظمی، جشنواره فرهنگی هنری را بهترین عرصه برای کشف استعدادهای هنری دانست و اظهار کرد: بهترین سرمایه‌های هنری کشور در آینده از بین این دانش‌آموزان حضور خواهند داشت.
وی گفت: امروزه این جشنواره مرکز جوشش و تولید سرمایه‌های هنری کشور در آینده نه چندان دور است و این بالاترین دستاورد جشنواره است.
وی ادامه داد: در کنار وظیفه نظام تعلیم و تربیت حتما باید به تقویت ساحت هنری و زیباشناسی دانش‌آموزان توجه کنیم و در برنامه درس ملی فضایی را برای مسأله هنر و نشان دادن استعدادهای دانش‌آموزان مهیا کنیم لذا مسیر جشنواره، بهترین مسیر برای شکوفایی این استعدادهاست.
کاظمی افزود: رویکرد مهارت‌های تخصصی که دانش‌آموزان در کنار مهارت‌های ارتباطی در فضایی تعاملی در یک همایش ارزشمند کسب می‌کنند، مهم است؛ در کنار کشف و ارتقای توانمندی و استعدادهای دانش‌‌آموزان مسیری برای مهارت‌افزایی و مهارت تخصصی فرهنگی و هنری مورد نیاز دانش‌آموزان در بخش‌های مختلف فراهم می‌شود.
وی با بیان اینکه این جشنواره‌ها خودباوری، اعتماد به نفس، عزت‌مندی و توانمندی را ارتقا می‌دهد‌، اظهار کرد: این جشنواره داروی شفابخش بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است؛ تاب‌آوری، خشم و فقرزدایی با روحیه شاد و نشاط جامعه تقویت می‌شود و شما جلودار حرکت‌های شادی بخش در فضای عمومی جامعه هستید که تربیت شهروند هوشمند، متفکر، خلاق، بصیر و آگاه برونداد این جشنواره است.
 کاظمی گفت: زمانی هنر و فرهنگ ارزش پیدا می‌کند و ما را بالا می‌برد که روح خدایی و الهی و نگاه خدایی در کارمان دمیده شود.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *