برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

به گزارش طرح و نقش سازان به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از آذربایجان‌شرقی، ابوالفضل علیمحمدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، امروز نهم دیماه از برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در این استان خبر داد.

وی گفت: آسیب اجتماعی به هر نوع عمل فردی یا جمعی اطلاق می‌شود که در چارچوب اصول اخلاقی و قواعد عام عمل جمعی رسمی و غیر رسمی جامعه  قرار نمی‌گیرد و در نتیجه با منع قانونی یا قبح اخلاقی و اجتماعی روبرو می‌گردد. به همین دلیل، این اعمال از دید ناظران قانون، اخلاق عمومی و نظم اجتماعی پنهان نگه داشته می‌شوند تا با پیگرد قانونی، تکفیر اخلاقی و طرد اجتماعی مواجه نشوند ، حال آنکه ریشه این اعمال قابل بررسی و با راهکارهای مناسب قابل پیشگیری می‌باشند .‌

وی افزود: بر همین اساس بنیاد فرهنگ،‌ هنر و ادب آذربایجان در راستای وظایف فرهنگی خود در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و با استفاده از زبان تاثیرگذار هنر،  جشنواره  فرهنگی و هنری آسیب‌های اجتماعی را ‌ با محوریت نقش فرهنگ و هنر در کاهش آسیب‌های اجتماعی در زمینه های فیلم کوتاه، عکس، کاریکاتور،‌ شعر، داستان  و نقاشی با هدف دستیابی به روش‌های خلاقانه و نوین در پیشگیری، کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی، ترغیب هنرمندان به تولید آثار هنری با روش‌های نوین کاربردی، تبیین گفتمان سبک زندگی سالم از طریق هنر و برگزاری نشست‌های علمی – آموزشی تخصصی را با همکاری اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌شرقی  برگزار می‌کند. 

علیمحمدی، با اشاره به محورهای جشنواره ،‌تصریح کرد: با توجه به اینکه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در کشور ما نهاد خانواده و سلامت روانی شهروندان و روابط سالم اجتماعی و خانوادگی را مورد هجوم قرار داده است، این همایش موضوعاتی چون قانون گریزی،‌ خشونت خانوادگی، طلاق،‌ اعتیاد، کودک‌آزاری، کودکان کار و خیابان، حاشیه نشینی، آسیب‌های ارتباطات مجازی، مفاسد اخلاقی و …را جهت تولید آثار هنری و فرهنگی انتخاب کرده است.

وی،‌ شرایط و مقررات عمومی جشنواره در بخش‌های مختلف را اعلام کرد و گفت: در بخش عکاسی؛ هر عکاس می‌تواند پنج قطعه تک عکس مرتبط با موضوع جشنواره در قالب CD به دبیرخانه ارسال نماید و در بخش شعر هر شاعر می‌تواند آثار خود را در در دو بخش ترکی و فارسی ارسال نماید.

مدیرعامل بنیاد فرهنگ،‌هنر و ادب آذربایجان گفت: در بخش داستان نیز آثار به دو صورت داستان کوتاه و بلند پذیرفته می‌شود و در بخش نقاشی هر هنرمند می تواند سه اثر تولیدی با تکنیک آزاد و در ا اندازه‌ی ٥٠×٧٠ ارائه نماید و می‌بایست  تصویر آثار ابتدا در قالب CD به دبیرخانه جشنواره ارسال گردد و پس از انتخاب و راه یافتن به مسابقه اصل اثر دریافت می‌گردد.

وی افزود:‌ در بخش فیلم کوتاه علاقه مندان این بخش می‌تواند آثار خود را در قالب داستانی ،مستند و پویانمایی به صورت MPEG٤-H٢٦٤یا MOV ارائه نمایند و حداکثر زمان برای فیلم‌های داستانی ٢٠ دقیقه،مستند٣٠ دقیقه، انیمیشن١٥ دقیقه، نماهنگ٥ دقیقه می باشد.

علیمحمدی گفت:‌ در بخش کاریکاتور هر هنرمند می‌تواند پنج اثر ارائه نماید و اندازه آثار باید A٤, A٣ بوده و تکنیک ارائه آثار آزاد  و آثار دیجیتال DPI٣٠٠ باشد.

مدیرعامل بنیاد فرهنگ،‌هنر و ادب آذربایجان، خاطرنشان کرد: علاقمندان می‌توانند آثار خود را تا سی‌ام دیماه جاری به دبیرخانه جشنواره واقع در تبریز،‌ چایکنار، خانه پروین اعتصامی، بنیاد فرهنگ،‌هنر و ادب آذربایجان و یا پست الکترونیکی info@afcal.ir  ارسال نمایند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *