ترویج هنر غربی ، شأن و منزلت دانشجو را به بیراهه می برد

به گزارش طرح و نقش سازان به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فائزه عظیم زاده اردبیلی در مورد اهمیت روز دانشجو و جایگاه این روز در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  اظهار داشت: 16 آذر متعلق به نام و خاطره دانشجویان مبارز علیه رژیم طاغوت و کسانی است که به خاطر روشنگری و آزادگی خود در دفاع از حق و حقانیت ایران قیام کردند و در این راستا به شهادت رسیدند و این روز به نام دانشجو نام گذاری شد.

وی افزود: امام (ره) و مقام معظم رهبری در ارتباط با روز دانشجو فرموده اند باید این روز بزرگ را گرامی داشت زیرا دانشجو باید بصیر ، آگاه و آینده پژوه باشد و دغدغه دفاع از دین و کیان نظام را داشته باشد.

دانشیار دانشگاه امام صادق (ع) صداقت، خوش فکری و خلاقیت را از ویژگی های یک دانشجوی مبارز و پیرو نظام ، دین و جامعه دانست و در مورد وظیفه و رسالت اصلی در این برهه تاریخ در پاسداشت روز دانشجو افزود: وظیفه مسئولین دانشگاه ها و تشکلات دانشجویی گرامیداشت روز دانشجو است.

وی ادامه داد: روز دانشجو باید به روز روشنگری، بصیرت، دشمن شناسی و پیدا کردن راهبردها و راهکارها برای مبارزه با دشمن اصلی تبدیل شود و اگر در این راه از مسیر درست خود فاصله بگیریم در حقیقت دانشجو را به بیراهه کشانده ایم و او را درگیر دغدغه های تفکر مادی و غربی کرده ایم.

رهبران دینی انقلاب معتقدند دانشجو هم باید درس بخواند و هم نخبگی و بینش سیاسی داشته باشد

عظیم زاده اردبیلی تصریح کرد: امروز در دنیای غرب تشکل دانشجویی، نگاه سیاسی و خلاقانه برای ابراز نظر فکر و اندیشه سیاسی مفهومی ندارد و دانشجو در دانشگاه ها فقط باید درس بخواند و تحقیق کند اما از نظر انقلاب اسلامی و رهبران دینی این انقلاب ( امام (ره) و مقام معظم رهبری) دانشجو هم باید درس بخواند و هم خلاقیت و نخبگی، تحقیق، دانش و پژوهش را در کنار بینش سیاسی، دانش و خلاقیت سیاسی داشته باشد.

وی با اشاره به ارائه نقطه نظرات دانشجو همراه با آزادنگری و آزاداندیشی که رهبر انقلاب مسئله کرسی های آزاد اندیشی را مطرح کردند، افزود: امروزه در برخی دانشگاه ها شاهد هستیم وقتی روز دانشجو و ایام مقارن با ایام دانشجو است به جای تبیین نظریات و ترویج کرسی ها، ترویج نشست های تخصصی که با مرام و جایگاه دانشجو سنخیت دارد با ترویج هنر غربی و مراسمی که در شأن و منزلت مقام علم و دانشجو نیست دانشگاه ها را به سمت یک مسیر بیراهه و تغییر الگو و سبک زندگی دانشجو سوق داده می شود.

دانشجوی آگاه و متفکر کسی است که با ادب و منش سیاسی نطراتش را بیان کند

استاد دانشگاه با بیان این که دغدغه امروز دانشجو این است که من باید بتوانم در آینده کشورم سهیم باشد، افزود: دغدغه دانشجوی وطن پرست، ایران دوست و بصیر این است که باید به گونه ای درس بخوانم تا بتوانم فرد مفیدی برای جامعه باشم و همچنین بتوانم ایران اسلامی را در عرصه علم، تحقیق و پژوهش به قله های رفعت علمی برسانم.

وی بیان داشت: اگر امروز دغدغه دانشجو این باشد که نسبت به موضع گیری ها، مسئولیت ها و مسئولیت پذیری ها موشکافانه به بررسی بپردازد و آزادانه، با ادب و منش سیاسی نقطه نظرات خود را ارائه دهد، بدون شک این دانشجو یک دانشجوی آگاه و متفکر است.

عظیم زاده اردبیلی افزود: اگر امروز دانشجو به سمت خودباختگی و از دست دادن هویت شخصیتی ، هویت دینی و هویت واقعی انسانی و خروج از کالبد یک انسان خلاق و متفکر حرکت کند بدون شک آن چیزی است که نظریه پردازان غربی برای دانشجوی ایرانی برنامه ریزی کرده اند و ما را از الگوها و سبک زندگی اصلی دور می کنند.

سبک زندگی در بیانات رهبر انقلاب بخش اعظم تمدن اسلامی و ایرانی است

وی در ادامه گفت: متفکران غربی وقتی سبک زندگی را مطرح می کنند، می گویند "سیمای یک انسان سبک زندگی اوست"، همچنین "آدلر" تئوریسین علم مدیریت و جامعه شناس وقتی سبک زندگی ما را تبیین می کند، می گوید « سبک زندگی از جنس رفتار و منش نیست، بلکه ایده ها، باورها و درونیات یک انسان است که رفتارهای او را به سمت خاصی جهت می دهد».

دانشیار دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص سبک زندگی افزود: مقام معظم رهبری سبک زندگی را بخش اعظم تمدن اسلامی و ایرانی ما معرفی می کنند یعنی بینش ها، دانش ها، باورها، روش و منش ما در ارائه انتخاب مدل زندگی، مدل فکر کردن ، مدل حضور در جامعه و مدل فعالیت در خدمت رسانی به مردم است.

وی در ادامه با طرح سوالاتی از خود و همه جامعه علمی گفت: آیا دانشجو و همه اساتید دانشگاه ها به سمت نوع سبک زندگی که در بیانات مقام معظم رهبری مطرح شده است و یک باروری فکری، علمی و خدمت رسانی درست به آحاد جامعه است حرکت می کنند؟ آیا ما دانشجوی سیاسی داریم یا سیاست دانشجویی؟ آیا دانشجو سیاسی کاری می کند یا دانشجو دارای مکتب سیاسی است؟

عظیم زاده اردبیلی در خاتمه تأکید داشت: اگر دانشجو متفکر و خلاق و در عین حال دارای بینش سیاسی باشد و بتواند مسیر زندگی خود را انتخاب و حرکت کند باید گفت کاملأ مسیر درستی را با هر سلیقه سیاسی انتتخاب کرده است اما اگر دانشجو در مسائلی که در چهارچوب مرزهای اخلاقی، مرزهای عفاف و انسانیت نیست حرکت کند؛ بدون شک نمی تواند به علم و معرفت و جایگاه واقعی یک دانشجو دسترسی پیدا کند و این همان چیزی است که امروزه اندیشه پردازان غربی برای دانشگاه ها و دانشجویان ما تئوری و برنامه ارائه می کنند.

 

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *