حضور پر رنگ افغانستان در ششمین نشست بین المللی فرهنگی در روسیه

حضور پر رنگ افغانستان در ششمین نشست بین المللی فرهنگی در روسیهبه گزارش طرح و نقش سازان به نقل از  حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، هیأت افغانستان در دیدارهایشان در ششمین نشست بین‌المللی فرهنگی در شهر سنت‌پترزبورگ روسیه، خواستار بورسه‌های تحصیلی برای دانشجویان این کشور و افزایش روابط فرهنگی با کشورهای مختلف شدند.

در این نشست که با حضور هزاران تن از فعال فرهنگی 79 کشور دنیا در قصر موزیم معروف ارمیتاژ برگزار شده، وزیران و معینان وزارت فرهنگ کشورها، نویسندگان، شاعران، نقاشان، فعالین سینما و تئاتر، خبرنگاران، استادان دانشگاه‌ها، دانشجویان و نمایندگان نهادهای فرهنگی حضور داشتند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه با سخنرانی‌اش این نشست بزرگ فرهنگی را افتتاح کرد. آقای پوتین گفت: «فرهنگ، هنر و آموزش، پاسخ قاطع به عدم تحمل، بربریت و افراطیتی است که تمدن ما را تهدید می‌کند.»

به نمایندگی از افغانستان در این نشست شاه‌سلطان عاکفی، اتشۀ فرهنگی افغانستان در مسکو و فقير احمد ميوند، رئیس واحد فرهنگ و هنر دارالانشای ریاست اجرائی شرکت داشتند.

آقای عاکفی به نمایندگی از افغانستان در این نشست در مورد «نقش رسانه‌های جمعی در شکل‌دهی اذهان عامه در عصر امروز» سخنرانی نمود.

هیأت افغانستان در حاشیۀ این نشست، با اولگا يوريفنا گولوديتس، معاون نخست‌وزیر روسیه نیز دیدار کرده و از وی خواستار افزایش بورسیه‌های روسیه برای دانشجویان افغانستانی شدند.

در حاشیۀ این مراسم هیأت افغانستان همچنین با وزرای فرهنگ روسیه و قزاقستان، معین وزارت فرهنگ مصر و سفیر فلسطین در مسکو دیدار نموده و روی گسترش روابط فرهنگی افغانستان با این کشورها گفتگوهای جداگانه داشتند.

نمایندگان افغانستان در دیدار با نمایندۀ یونسکو در مسکو، خواهان حمایت این نهاد از رشد هنر تئاتر در افغانستان شدند.

این نشست پیش از این در سال 2001 در مسکو میزبانی شده بود و این بار در شهر سنت‌پترزبورگ برای سه روز برگزار شده است. 

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *