حماسه‌ای به وسعت اقیانوس

ازجمله برنامه‌های تازه این سازمان که این روزها از شبکه دو سیما پخش می‌شود، «اقیانوس آرام» نام دارد؛ برنامه‌ای ویژه نوجوانان که به مناسبت ایام اربعین هر روز به شکل زنده از کربلا روی آنتن می‌رود.

زنده از کربلا

سیدعبدالحمید امامی، تهیه‌کننده که این روزها اقیانوس آرام را از استودیویی ویژه در شهر کربلا روی آنتن دارد، در معرفی برنامه‌اش به جام جم می‌گوید: اقیانوس آرام یک برنامه ترکیبی است که هر روز به مدت 45 دقیقه پخش می‌شود و حدود شش هفت آیتم دارد. این آیتم‌ها حدود نیمی از زمان پخش برنامه را به خود اختصاص می‌دهند و مابقی زمان هم در اختیار مجری برنامه، محمد سلوکی است تا با مهمانانمان گفت‌وگو کند.

این تهیه‌کننده در توضیح مهمانانی که در برنامه حاضر می‌شوند، اظهار می‌کند: ما در هر روز دو مهمان داریم. یکی از مهمانانمان از میان افراد شناخته‌شده، هنرمندان، ورزشکاران، خواننده‌ها و… است. مهمان دوم برنامه هم از میان نوجوانانی انتخاب می‌شود که استعدادی ویژه دارد و ممکن است نخبه علمی، ورزشکار، بازیگر یا فعال و شاخص در هر رشته دیگری باشد.

تصویر ملموس از حرم

اقیانوس آرام اولین برنامه ترکیبی برای گروه سنی نوجوان است که در این قالب تازه ساخته شده و همه‌روزه به صورت زنده از کربلا روی آنتن می‌رود. امامی می‌افزاید: استودیوی اصلی ما که در بالای گنبد امام حسین(ع) قرار دارد، مکانی است که تاکنون برنامه‌های زیادی از آنجا روی آنتن رفته‌ است. این برنامه‌ها عموما عرفانی بوده و مجری و یک کارشناس روحانی، مقابل آن منظره می‌نشستند و فقط با هم گفت‌وگو می‌کردند، اما از آنجا که برنامه ما ویژه گروه سنی نوجوان بود، دلمان می‌خواست در کنار حضور در این فضای عرفانی کمی ریتم هم به برنامه ببخشیم و به سراغ ساختاری جذاب برویم. فرم ما به گونه‌ای است که شان این مکان مقدس در آن حفظ شده و تمام تلاشمان را برای این مهم کرده‌ایم.

شکی نیست تولید برنامه در استودیویی خارج از کشور و کاملا دور از تجهیزات حرفه‌ای و سازمانی، سختی‌هایی هم دارد. امامی در این خصوص می‌گوید: زنده بودن پخش برنامه، کار را سخت می‌کند. ضمن این‌که زمان پخش ما هم در ایام اربعین است و به دلیل شلوغی شدید، دعوت از مهمانان برای حضور در برنامه دشوار می‌شود. با این حال فکر می‌کنم مهم‌ترین دستاوردمان از روی آنتن فرستادن اقیانوس آرام این است که توانسته‌ایم نوجوان امروز را با حرم آشتی دهیم. فضایی که به تفکرات آنها نزدیک‌تر است و باعث می‌شود تصویری ملموس‌تر برایشان شکل بگیرد.

نگاه متفاوت به گروه سنی نوجوان

وحید ملتجی، مسئول مرکز اوج کودک و نوجوان با اشاره به پخش اقیانوس آرام از شبکه دوی سیما می‌گوید: مرکز اوج و کودک و نوجوان از ابتدای راه‌اندازی‌اش در سال 96، چشم‌اندازی را برای خود ترسیم کرده که تا پایان سال 98 امیدواریم بتوانیم به آن دست یابیم. یکی از اصلی‌ترین مسائل برای ما، توجه به نوجوانان است و می‌کوشیم نگاه متفاوتی به این گروه سنی داشته باشیم.

این مسئول درخصوص دلیل راه‌اندازی مرکزی ویژه برای این گروه سنی معتقد است: مدت‌ها شاهد بودیم خلأیی در زمینه برنامه‌سازی برای نوجوانان وجود داشت و چه در برنامه‌سازی تلویزیونی، چه سینما و چه دیگر عرصه‌های هنری و فرهنگی، این‌طور به نظر می‌رسید که این مقطع سنی همیشه نادیده گرفته می‌شود.

ملتجی دلیل بخشی از این بی‌توجهی‌ها را در سخت بودن برنامه‌سازی برای گروه سنی نوجوان می‌داند و تصریح می‌کند: برنامه‌سازی برای نوجوانان کار دشواری است و به دلیل پیچیدگی‌هایی که این نسل دارند، فهم و درک مسائل و مشکلاتشان را تا اندازه‌ای دشوار می‌سازد. وی می‌افزاید: از دیگر سختی‌های برنامه‌سازی برای نوجوانان، نزدیکی موضوعات مورد توجه آنان به خطوط قرمز جامعه است. اگر می‌خواهیم برای آنان برنامه موفقی بسازیم، باید ابتدا خط قرمزها را تعریف کنیم و این کار آسانی نیست؛ بنابراین می‌بینیم متولیان و برنامه‌سازان کمتر به سراغ نوجوانان می‌روند و از این نسل عبور می‌کنند.

وی تصمیم مرکز اوج برای برنامه‌سازی در حوزه نوجوان را اقدامی مثبت و موثر ارزیابی می کند و می‌گوید: هدف ما این است که بتوانیم نگاه برنامه‌سازان و افراد شاخص و در مجموع جامعه را نسبت به گروه سنی نوجوان حساس کنیم و به سمت تولید برنامه‌هایی خواهیم رفت که اقیانوس آرام هم یکی از آنهاست. البته اقیانوس آرام فقط مختص به اربعین نیست و قرار است در دیگر مناسبت‌های مذهبی و عرفانی هم روی آنتن برود.

فضایی متفاوت و معنوی

محمد سلوکی از جمله مجریان جوان و مستعد سازمان صدا و سیماست که خود از دوره نوجوانی فعالیت حرفه‌ای‌اش را آغاز کرده و رفته‌رفته رشد کرده است. با این حال این مجری مدتی از عرصه اجرا فاصله گرفته بود و حالا اقیانوس آرام به منزله بازگشت دوباره‌اش به تلویزیون محسوب می‌شود. سلوکی درخصوص تجربه این اجرای تازه‌اش به خبرنگار ما می‌گوید: وقتی خود ما نوجوان بودیم، اهداف و آرمان‌ها و آرزوهای دیگری داشتیم. این روزها گسترش فناوری و فضای اطلاعاتی و ارتباطی موجب شده سطح توقعات تغییر کند و این فضا را متفاوت می‌سازد. نوجوان‌های امروز با توجه به فضای رسانه‌های مجازی و تاثیرات آن تغییر کرده‌اند و حتی قدرت تحلیلشان هم با نسل ما متفاوت شده است. تحلیلی که در عین حال کمی سطحی هم هست و موجب شده این نوجوانان شخصیتی پارادوکسیکال پیدا کنند.

این مجری می‌افزاید: هر اتفاق زندگی برای من به منزله یک رویداد تازه است. اقیانوس آرام با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که دارد و رفتار کاری متفاوتی که می‌طلبد، فضایش با تمام اجراهای قبلی‌ام فرق می‌کند و برایم لذت‌بخش و معنوی است. امیدوارم در خلال اجرای این برنامه، ذخیره خوبی برای خودم کسب و جمع‌آوری کنم و بتوانم از این ذخایر در زندگی شخصی و حرفه‌ای‌ام بهره بگیرم.

نوجوانان امروز تنها شده‌اند

محمد سلوکی با اشاره به وضعیت امروز فضای مجازی تاکید می‌کند: این فضا همان‌طور که از اسمش هم پیداست، با یک حقیقت مجازی سر و کار دارد و نوعی غیرواقعی است و دروغ پنهان در آن‌ به چشم می‌خورد. در چنین فضایی فکر می‌کنم نوجوانان امروز احتیاج به کمک دارند و لازم است کمی بیشتر تجربه کسب کنند. ما در دوران نوجوانی خودمان بیشتر در فضای واقعی زندگی می‌کردیم و با گروه‌های گوناگون اجتماعی سروکار داشتیم. نوجوانان امروز تنها شده‌اند و رفتارهای گروهی‌شان به همان فضاهای غیرواقعی محدود مانده است.

زهرا غفاری

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *