رونمایی از کتاب پنجمین جشنواره ملی عکس «خانه دوست» در مشهد

به گزارش طرح و نقش سازان به نقل از خبرگزاری ایکنا از خراسان رضوی، از کتاب پنجمین جشنواره ملی عکس «خانه دوست» که حاوی آثار برگزیده عکاسان شرکت کننده در جشنواره سراسری عکس «خانه دوست» است، شب گذشته، 12 اسفندماه، با حضور پیشکسوتان عکاسی در نگار خانه رضوان مشهد رونمایی شد.

بر اساس این گزارش، محمد علی چمی‌گو، مدیر عامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، ضمن اشاره به اینکه در همه مشاغل برای افراد موقعیتی پیش می‌آید که از شغلشان برای امور دنیوی و زندگی روزمره خود استفاده کنند، افزود: بعضی‌ها لیاقت پیدا می‌کنند که از شغل هنری خود در مسیری استفاده کنند که هر کسی لیاقت آن را پیدا نمی‌کند. ‌‌‌‌‌‌

رونمایی از کتاب پنجمین جشنواره ملی عکس «خانه دوست» در مشهد

شکل گیری طرح خادم یاران رضوی

وی با بیان اینکه یک زمانی آرزوی خود من، به عنوان یک مشهدی این بود که بتوانم خادم امام رضا(ع) باشم و به زائران خدمت کنم، عنوان کرد: برای همه‌ی دلدادگان به حضرت علی بن موسی الرضا(ع) فرصتی در آستان قدس به وجود آمده است که بتوانند راحت‌تر و با تسهیلات بهتری در این راستا قدم بردارند و فرصتی که مدتی پیش به وجود آمده است و همه هنرمندان در عرصه‌های تخصصی خودشان  می‌توانند خادم امام رضا(ع) باشند.

مدیر عامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ادامه داد: عنوان این طرح، خادم یاران رضوی است که تا کنون زمینه‌های این طرح  برای  شاعران و هنرمندان بخش پونمایی و گرافیگ فراهم شده است .

در ادامه کیارنگ علایی، دبیر پنجمین جشنواره ملی عکس «خانه دوست»، با بیان اینکه جشنواره عکس «خانه دوست»، در سال 92 شکل گرفت، افزود: هدف از برگزاری جشنواره، تشکیل گروهی بود که دغدغه مشترک همه آن‌ها، ارادت به امام رضا (ع) بود.

رونمایی از کتاب پنجمین جشنواره ملی عکس «خانه دوست» در مشهد

  تبدیل عکس به کالای کم ارزش؛ با دموکراسی تولید تصویر

وی ضمن اشاره به اینکه  تهیه اسناد تصویری هدف ثانویه  از برگزاری جشنواره ملی عکس «خانه دوست»  است، عنوان کرد: در زمانی که عکس بسیار همگانی شده و دموکراسی تولید تصویر باعث شده است که تقریبا مکانی نباشد که از آن عکاسی نشده باشد و به نوعی عکس را به یک کالای کم‌ارزش تبدیل کرده است، از این رو هدف ما مستندیابی است.

دبیر پنجمین جشنواره ملی عکس «خانه دوست»، ادامه داد: هدف ما به طور کلی بررسی و جمع‌آوری رویکردهای عمومی در عکاسی مستندگرایانه همانند شیفتگی بشریت، طبقه‌بندی اطلاعات برای نسل آینده و تهیه منبع پژوهشی و بصری برای آیندگان است که می‌خواهند وضع رو به تحول اماکن زیارتی  و ارادت زائران را به امام رضا(ع) ببینند.

علایی با بیان اینکه در پنجمین جشنواره ملی عکس «خانه دوست»،  17125 عکس به دبیر خانه جشنواره رسیده است که نسبت به دوره‌های قبلی جشنواره بیشترین آمار تعداد عکس را دارد، بیان کرد: این تعداد عکس از 2100 عکاس از سراسر کشور ارسال شده است که در نهایت 111 عکس انتخاب شدند.

رونمایی از کتاب پنجمین جشنواره ملی عکس «خانه دوست» در مشهد

وی یادآور شد: جشنواره ملی عکس «خانه دوست»، در مجموع میزبان 59121 اثر در موضوع زیارت در طول پنج دوره فعالیت بوده است و در مجموع شش نفر به داوری آثار  شرکت کنندگان پرداختند.

در پایان مراسم، از چند نفر از پیشکسوتان عکاسی زیارتی همانند حمید عربلین، امیرحسین صفرلی، محمد ناصری‌مهر، حسن توکلی و فرامرز عامل بردبار تقدیر شد.

انتهای پیام

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *