نخستین همایش منطقه‌ای حفاظت ساختمان‌ها برابر حریق در مشهد برگزار می‌شود

به گزارش طرح و نقش سازان به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، محمدرضا مهردوست صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار داشت: نخستین همایش منطقه‌ای حفاظت ساختمان‌ها در برابر حریق در روزهای 26 و 27 مهرماه و به‌مدت 2 روز در سالن همایش هتل پردیسان برگزار و در حاشیه آن کارگاه‌های تخصصی با اساتید داخلی و خارجی از کشورهای اسپانیا، فرانسه، ترکیه، هند و امارات همراه با برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی برای معرفی محصولات مرتبط با موضوع همایش برپا خواهد شد.

وی در رابطه با محورهای همایش محورهای 2 روزه، افزود: از مهمترین محورهای این همایش می‌توان به موضوعاتی همچون بررسی علل آتش سوزی‌های اخیر در کشور، کاربرد مصالح نوین با مقاومت بالا در برابر آتش، سیستم‌های هوشمند اعلام و اطفاء حریق، راهکارهای مدیریت ریسک و تحقیق زیست‌محیطی آتش‌سوزی و محافظت انواع سازه‌ها و ساختمان‌های بلند مرتبه در برابر حریق اشاره کرد.

مسئول برگزاری همایش حفاظت ساختمان‌ها در برابر حریق با اشاره به اینکه همه محصولاتی که در این نمایشگاه تخصصی اعلام و اطفاء حریق به‌نمایش درخواهد آمد، خاطرنشان کرد: تمامی این محصولات دارای مجوز از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و یا تائید استاندارد از سازمان آتش‌نشانی هستند.

مهردوست با بیان اینکه امتیاز تمدید پروانه برای همه شرکت‌کنندگان در رشته‌های هفت‌گانه ساختمانی در نظر گرفته شده تصریح کرد: این همایش شامل 22 کارگاه با موضوعات تخصصی بوده است که توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان‌ رضوی و با همکاری دفتر مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، به‌ویژه کمیسیون حریق سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد و دبیرخانه فناوری‌های نوین صنعت ساختمان برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد: علت اصلی برگزاری همایش یادآوری‌کردن الزام مقررات ملی ساختمان به‌ ویژه مبحث سوم با موضوع حریق بوده و بیشتر اتفاقات رخ‌داده در حوزه حریق به‌دلیل عدم رعایت مقررات بوده و در دو حادثه اخیر مشهد مصالح استفاده شده در نما فاقد استانداردهای لازم بود.

رئیس دفتر منطقه‌ای شمال‌شرق مرکز ملی تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه در ساختمان‌های نوساز کم‌کاری مهندسان و کارفرمایان دیده شده است، بیان کرد: نمونه آن برج سلمان بود و برای به‌روز‌سازی‌ها و ایمن‌سازی‌های ساختمان‌های فرسوده هم باید از سیستم‌های هوشمند و مدرن استفاده کرد تا حادثه پلاسکو تکرار نشود.

مهردوست گفت: سخنرانان و مهمانان شاخص این همایش دو روزه محمد شکرچی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی، محمد مقدوری معاون استاندار خراسان رضوی، محمدرضا اخوان‌عبدالهیان مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی، اعضای شورای تدوین‌ مبحث سوم مقررات ملی ساختمان به همراه اعضای کمیسیون حریق سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی هستند.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *