نمایشگاه کتاب گشایش یافت/ اهر با هویت فرهنگی شناخته می‌شود

به گزارش طرح و نقش سازان به نقل از خبرنگار مهر، مهدی زارعی شامگاه امروز شنبه در آیین گشایش نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان که در کتابخانه عمومی شیخ شهاب‌الدین اهری برگزار شد، اظهار کرد: نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام‌شده تا روز چهارشنبه دایر خواهد بود و نظر به پیشنهادات فعالان فرهنگی تا روز پنج‌شنبه تمدید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شهرستان اهر قبل از هر چیزی یک شهر فرهنگی و تاریخی است، افزود: شهرستان اهر پیش از اینکه در اقتصاد و تولید شناخته شود با فرهنگ غنی که دارد شناخته‌شده است و اگر همین هویت فرهنگی را از این شهر بگیریم چیزی برای عرض‌اندام و یا شناخته شدن نخواهند داشت.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اهر ضمن قدردانی از تلاش‌های دست‌اندرکاران نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان، ادامه داد: نمایش کتاب‌های چاپ‌شده توسط نویسندگان اهری تنها گوشه‌ای از تاریخ و هویت فرهنگی شهرستان را نشان می‌دهد.

زارعی بابیان اینکه به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی نمایشگاه عکس ” نه به اعتیاد و آری به کتاب ” در کتابخانه عمومی آیت‌الله نجفی اهری افتتاح شد، گفت: هفته کتاب و کتاب‌خوانی فرصتی مغتنم برای قدردانی از تلاش‌های نویسندگان و پژوهشگران است.

برپایی نمایشگاه کتاب مقدمه‌ای برای ادای حق فرهنگ است

حجت‌الاسلام علی‌نقی آل محمد نویسنده و پژوهشگر اهری نیز در این آیین با اشاره به اینکه افتتاح نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی یک حرکت ارزشمند فرهنگی است، اظهار داشت: این‌که باید حق فرهنگ اداء شود همین نمایشگاه‌ها مقدمه‌ای برای ادای حق فرهنگ است.

وی ادامه داد: برای توجه به مقوله فرهنگ نباید تنها به برپایی نمایشگاه و سایر برنامه‌ها در این خصوص اکتفاء کنیم چراکه باید مسئولین امر به دغدغه‌های نویسندگان و اصحاب فرهنگ و هنر نیز توجه داشته باشند به‌طور مثال نویسنده‌ای که قصد چاپ کتابی را دارد پیش از هر چیزی دغدغه چاپ و تایپ کتاب را دارند که در جای خود حائز اهمیت است.

نویسنده و پژوهشگر اهری در پایان سخنان خود با تأکید بر اینکه متولیان فرهنگی شهر اهر به مسائل فرهنگی بیش از گذشته بهاء دهند، خاطرنشان کرد: امیدواریم این نمایشگاه کتاب سرآغاز گشایش نمایشگاه‌های متعدد کتاب در شهرستان اهر باشد.

جامعه‌ای که مشاور فرهنگی نداشته باشد آن جامعه پیشرفتی نمی‌کند

حسین دوستی نویسنده و پژوهشگر اهری در ادامه آیین افتتاح نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان، اظهار کرد: شعار هفته کتاب و کتاب‌خوانی امسال با عنوان ” آینده‌ای روشن با خانواده‌ای کتاب‌خوان ” شروع‌شده ولی متأسفانه‌تنها حضور جمع انگشت‌شمار فعالان فرهنگی و نویسندگان در نخستین برنامه هفته کتاب و کتاب‌خوانی برازنده نیست.

وی با اشاره به اینکه عقبه فرهنگی منطقه ارسباران و شهرستان اهر به‌قدری غنی است که نمی‌توان به این‌گونه مراسم‌ها خود را قانع کنیم، گفت: شأن و منزلت نویسندگان، اصحاب فرهنگ و هنر و پژوهشگران به‌قدری والاست که هیچ‌وقت این مراسمات نمی‌تواند شأن آن‌ها را تبیین، تفسیر و اداء کند.

نویسنده و پژوهشگر اهری ادامه داد: اهل فرهنگ و هنر هنوز با گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی به جایگاه اصلی خود از دیدگاه حکومتی‌ها نرسیده است و سؤالی که باید از مسئولین بپرسیم این است که آیا تاکنون شده که مسئولان در انجام اموری با اصحاب فرهنگ و هنر مشورت کنند؟ و یا اینکه تاکنون شده که شهردار شهری قبل از همه اعم از سیاسیون و سرمایه‌داران با فرهنگیان دیدار و ملاقات کند؟

دوستی بابیان اینکه اگر به کتاب توجهی نشود چگونه می‌توانیم آینده‌ای روشن با خانواده‌ای کتاب‌خوان را تحقق‌بخشیم، افزود: در کنار همه‌ی موکب‌هایی که برای ارائه خدمات به زائرین امام حسین(ع) برپا شده بود یک موکب نذر کتاب وجود داشت که به نظر بنده هدف از برپایی این موکب نذر کتاب شناساندن امام حسین(ع) و اربعین حسینی، اصول انقلاب و دین اسلام بود و در نوع خود حرکتی بسیار ارزشمند شمرده می‌شود.

وی مطالعه و معرفی کتاب‌های نویسندگان را گامی ارزشمند در راستای حمایت از نویسندگان اهری عنوان کرد، گفت: چه ایرادی دارد که ادارات دولتی و غیردولتی حداقل یک جلد کتاب نویسندگان را در حمایت از آن‌ها خریداری و در کتابخانه ادارات خود جای دهند ولی متأسفانه نه‌تنها کتاب نمی‌خوانند بلکه در هر اموری مشورت می‌گیرند اما در حوزه فرهنگی با اصحاب فرهنگ و هنر مشورتی نمی‌کنند.

نویسنده و پژوهشگر اهری در پایان خاطرنشان کرد: جامعه‌ای که مشاور فرهنگی نداشته باشد آن جامعه پیشرفتی نمی‌کند یا درجا می‌زند یا عقب‌گرد می‌کند همچون اهر و بعد از ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی به خاطر همین دلایل به نمایشگاه‌هایی این‌چنین اکتفاء می‌کنیم.

۴۵ جلد از کتاب نویسندگان در انتشارات شمیسا چاپ‌شده است

محمد ولی پور مدیر مسئول انتشارات شمیسا شهرستان اهر نیز در پایان این آیین، اظهار داشت: تاکنون تعداد ۴۵ کتاب چاپ کرده این و ۱۵ عنوان نیز در دست اخذ مجوز و چاپ داریم.

وی افزود: در ابتدای اخذ مجوز انتشارات شمیسا قرار بر این بود که اگر بتوانیم در طول ۲ سال ۲۰ کتاب را به چاپ برسانیم مجوز انتشارات از موقت به دائمی ارتقاء می‌یابد خوشبختانه در طول این سال‌ها نه‌تنها از آن تعداد چاپ کتاب پیش‌گرفته‌ایم بلکه انتظار داریم تا مسئولین امر به قول و قرار خود پایبند باشند و از طرفی چاپ ۴۵ عنوان کتاب در انتشارات شمیسا نشان از عرق اهری‌ها به انتشارات بومی است.

نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان تا آخر هفته جاری قبل از ظهرها از ساعت ۱۰ الی ۱۳ و بعد از ظهرها از ساعت ۱۵ الی ۱۸ عصر در کتابخانه عمومی شیخ شهاب‌الدین اهری دایر است.

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *