گردآوری اطلاعات انواع ابزارهای فلزی و سنگی در تپه گریران سلسله

علی جوانمرد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه کاوش به منظور لایه نگاری در تپه گریران سلسله از 11 آبان ماه آغاز و به مدت بیست روز ادامه یافت، اظهار کرد: در این فصل کاوش اطلاعات مفیدی در ارتباط با ادوار پیش از تاریخ و تاریخی محوطه کسب شد.
وی با اشاره به اینکه در این فصل از کاوش ادوار مس، سنگ، مفرغ، آهن از طریق داده های فرهنگی در تپه گریران تشخیص داده شد، عنوان کرد: از آنجا که هدف از کاوش در تپه گریران روشن نمودن وضعیت گاه نگاری عصر مفرغ لرستان و شرق زاگرس مرکزی بود، داده های فرهنگی مربوط به عصر مفرغ در این محوطه بیشتر مورد توجه قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه عصر مفرغ در لرستان و زاگرس مرکزی از اواخر هزاره چهارم پس از میلاد تا اواسط هزاره دوم پس از میلاد(3000 تا1500) را در بر می گیرد، عنوان کرد: از آنجا که تاکنون مطالعه هدفمندی در لرستان به منظور روشن نمودن وضعیت گاه نگاری عصر مفرغ انجام نشده کاوش در تپه گریران در نوع خود برای استان مهم و تعیین کننده است.
جوانمرد با بیان اینکه عصر مفرغ منشا تحولات بسیاری به شمار می آید، تصریح کرد: آغاز شهرنشینی، شکل گیری دولتها، شهرها، نظام طبقاتی در جامعه، تدفین های گورستانی و گسترش استقرارگاهها از مهمترین تحولات مربوط به عصر مفرغ می باشد.
وی افزود: قرار گرفتن تپه گریران در مرکز دشت الشتر و دامنه جنوبی کوه گرین و همچنین وسعت کم نظیر محوطه در عصر مفرغ از مهمترین دلایلی بود که موجب شد این تپه از سوی کاوشگران جهت اهداف فوق مورد کاوش قرار گیرد.
رئیس میراث فرهنگی صنایه دستی و گردشگری سلسله گفت: با توجه به اطلاعات گردآوری شده از لایه نگاری فصل اول کاوش تپه گریران به نظر می رسد بتوان بسیاری از مسایل حول عصر مفرغ لرستان و زاگرس مرکزی را پاسخ داد و به نتایج در خشانی در ارتباط با فرهنگ های دوران پیش از تاریخ منطقه دست یافت.
وی افزود: در حال حاضر ادامه لایه نگاری های تپه باستانی گریران شهرستان سلسله به دلیل ناپایداری های جوی متوقف و به فصل بعد موکول شده است.
شهرستان سلسله دارای 217 اثر تاریخی است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.
شهرستان سلسله با 75هزار نفر جمعیت یکی از شهرستانهای استان لرستان است که مرکز آن شهر الشتر است.
این شهرستان از شمال به شهرستان دلفان، از جنوب به شهرستان خرم آباد و از شرق به شهرستان بروجرد محدود است.
آخرین اخبار و رویدادهای استان لرستان، ایران و جهان علاوه بر سایت ایرنا لرستان در کانال تلگرامی @irnalorestan نیز منتشر می شوند.
7265/6060
خبرنگار: زهرا جمشیدی نسب**انتشاردهنده:محمد علیدوستی

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *